یادگیری سریع همه 10 مشکل یا اختلال شخصیت (بخش دوم از 2)

1397/09/07 16:00 | 0 بازدید

در ادامه بخش اول مقالة شناخت سریع اختلالات یا مشکلات شخصیتی در بخش دوم و پایانی به شخصیت هایی که مدل ارتباطشان از نوع بی مردم هست مواجه می شویم افرادی که در واقع تصمیم گرفته ان شخصیتی را برگزینند که می گوید بهتر است با دیگران ارتباط نداشته باشی یا کمتر ارتباط داشته باشی تا صدمه نبینی 

Cشخصیت های بی مردم

این دسته از افراد کسانی هستند که در رابطه و ارتباط با مردم درگذشته دور و در کودکی یا در گذشته نزدیک  آسیب دیده اند و در نهایت به این نتیجه گیری رسیده اند که ارتباط با مردم درد آور ، رنج آور و آزار دهنده و اذیت کننده است. پس به نتیجه گیری هایی می رسند که شخصیت شان را بر اساس همین نتیجه گیری ها شکل می دهد:

6- شخصیت عزلت طلب یا دوری گزین:

در ایران شعارشان این است، دلا خو کن به تنهایی ... که از تن ها بلا خیزد. این افراد دارای شخصیتی خجالتی، کمرو و فراری از جمع هستند. البته دلشان می خواهد معاشرت کنند و حتی تمایل فراروانی به همراهی با بقیه دارند اما تضمین های فراوان و غیر معمولی برای طرد نشدن و یا عدم انتقاد از همه می خواهند.

7- شخصیت سوء ظنی یا پارانوییدی:

آنها با توجه به رنج و آزار گذشته شان نسبت به مردم شکاک و بی اعتماد هستند. پرخاشگری، حسادت شدید و حساسیت به محرک ها و جستجوی نشانه هایی برای یافتن فریب های دیگران از دیگر ویژگی های آنها است. اما همیشه متعصب بودن روی آنچه که فکر می کنند و ردِ کمک مردم بدلیل فریب دانستن یاریشان، کمک به تغییر این تیپ شخصیتی را با مشکل مواجه می کند.

8- شخصیت وسواسی  جبری:

شخصیت کمالگرا در این دسته قرار می گیرد آنها همیشه قصد دارند با نظم و ترتیب و تمیز و بی عیب و نقص انجام دادن کارها و یا اگر نتوانستند کار بی عیب و نقصی انجام دهند با بلاتصمیمی در ارتباطشان با دیگران، رابطه ای با مردم برقرار کنند که کسی نتواند آنها را سرزنش کند، انتقاد کند یا خرده ای بگیرد.

9- شخصیت منزوی یا اسکیزوئید:

سبک زندگی آنها منزوی به همراه بی اشتیاقی عمیق در معاشرت با مردم است. در کل زمانی که در کنار دیگران هستند و در جمع حضور دارند به هیچ وجه احساس خوبی ندارند می خواهند به انزوای خود برگردند. تفاوتشان با عزلت طلب ها یا همان شخصیت دوری گزین در این است که دوری گزین ها علاقه به معاشرت دارند اما از طرد یا انتقاد و خرده گیر می ترسند اما شخصیت اسکیزوئیدی در کل بی اشتیاق به معاشرت و ارتباط با دیگران است.

10- شخصیت سحرآمیز یا اسکیزوتایپ:

ویژگی شخصیت شان به شکلی است که دارای افکار و رفتار خرافی و سحر انگیز و عقاید غیر عادی مثل قدرت های خاصی چون تله پاتی و یا پوشش و لباس های غیرعادی هستند به گونه ای که آنها از چشم مردم افرادی عجیب و غریب و غیر عادی به نظر می رسند در نتیجه ارتباطی مخدوش با مردم دارند و انزوا طلب بوده و دوستان نزدیکی جز اعضای خانواده نزدیک خود ندارند.

 نکته: مسیری که هر یک از اختلالات شخصیتی طی می کند تا به شخصیت سالم برسد کاملا باهم متفاوت هستند و از این به بعد برای شناخت بیشتر و آموزش درمان هریک از اختلالات به صورت جداگانه به آنها خواهیم پرداخت. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در بخش نظرات براساس نظر هایی که شما خواهید داد شناخت و نحوه تغییر یکی از شخصیت های بالا را انتخاب و آموزش می دهیم.